Ten blog powstał w celu podzielenia się z Wami naszymi działaniami, związanym z ideą powołania referendum w sprawie drzew i nowej architektury na przemyskim rynku. Jesteśmy organizacja pozarządowa, a przede wszystkim niepolityczna. Chcemy zmusić władze miasta, aby pozwoliły społeczeństwu wypowiedzieć się w tej ważnej kwestii. Chcemy, aby przebudowa najważniejszego placu w mieście odbyła się z pełną aprobatą jego mieszkańców. Chętnych zapraszamy do złożenia podpisu pod wnioskiem -można tego dokonać w naszej siedzibie: Przemyśl, Rynek 26. Pamiętajcie -Wy też możecie decydować, na co wydać Wasze podatki!
Blog > Komentarze do wpisu

Rynek w Przemyślu

1. Kiedy powstał i jak pierwotnie wyglądał przemyski Rynek?

Przemyski Rynek został wytyczony podczas lokacji miasta w XIV w., prawdopodobnie w pierwszej połowie tegoż wieku. Posiadał pierwotnie formę kwadratowego placu o bokach 80x80 m. Zabudowa Rynku była początkowo drewniana, dopiero w XV w. zaczęto wznosić wokół niego murowane kamienice. Były one stopniowo rozbudowywane i podwyższane oraz otrzymały w części frontowej podcienia. W drugiej polowie XVI w. naśrodku Rynku wzniesiono okazały gmach ratusza.

2. Dlaczego i jak zmienił sie Rynek po I rozbiorze Polski w 1772 r.?

Zaborcze władze austriackie wytyczyły u schyłku XVIII w. drogę przelotową wiodącą przez miasto od mostu drogowego u wylotu dzisiejszej ulicy Kościuszki do Placu Na Bramie. W związku z tym wyburzyły część znajdujących się w złym stanie technicznym kamieniczek w zachodniej pierzei Rynku. W ten sposób dotychczasowy Rynek powiększył się o przylegąjacy do niego od zachodu duży prostokątny plac. Z pierzei zachodniej przetrwała tylko kamieniczka u wylotu ulicy Grodzkiej. Na północ od niej wzniesiono w I połowie XIX w. okazałą dwupiętrową kamienicę. W tym okresie został także rozebrany zrujnowany gmach ratusza, a na jego miejscu Austriacy wznieśli parterowy budynek odwachu, tj. siedzibę głównej warty wojskowej w mieście (rozebrany z kolei w 1909 r.). Rynek otrzymał w połowie XIX w. zachowany do dzisiaj charakterystyczny kamienny bruk.

3. Jakie zmiany nastąpiły w przemyskim Rynku w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu?

Podczas dzialań wojennych w czerwcu 1941 r. spłonęły dwie kamienice w pierzei zachodniej Rynku (w tym jedna duża kamienica dwupiętrowa). Okupacyjne niemieckie władze miejskie nie wyremontowały tych kamienic, lecz wyburzyły ich ruiny. Po wojnie w tym miejscu założono skwer i ustawiono ławki. W 1964 r. na skwerze przemyscy rzemieślnicy wybudowali, wykonując wiekszość prac nieodpłatnie, charakterystyczną fontannę z niedźwiadkami.

4. Czym wyróżnia się przemyski Rynek?

- sporą pochyłością terenu, który obniża się w kierunku północnym,
- charakterystycznym zabytkowym kamiennym brukiem
- alejką przecinającą go po linii przekątnej , wybrukowaną bazaltową kostką i obsadzoną drzewami (przeprowadzoną w 2. połowie lat 30-tych XX w.)
- stylową fontanną z niedźwiadkami, stanowiącą jeden z symboli miasta.

wtorek, 09 grudnia 2008, rynek-w-twoich-rekach

Polecane wpisy

  • Święto Rynku

    Plakaty w mieście, emocje ogromne ;) A ja zapraszam serdecznie w niedziele na Rynek, między godziną 13 a 17-tą. ;) W planie między innymi: -kokurs plastyczny dl

  • List otwarty

    Kraków, 11 marca, 2009 r. Szanowny Pan Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla Zwracamy się do Pana jako ludzie, których olśnił Przemyśl – jego stara arch

  • List Profesora Pióreckiego

    Przemyśl, 28.03.2009 r. Jerzy Piórecki Szanowny Pan Prezydent Miasta Przewodniczący Rady Miejskiej Urząd Miasta Przemyśl W związku z rewaloryzacją rynku w Prze